Dieťa odmieta angličtinu? Tieto tipy fungujú

Strach z chyby, nuda, frustrácia… Prečo deti niekedy odmietajú hovoriť po anglicky? A ako im s ľahkosťou a zábavou pomôcť prekonať túto bariéru? V tomto článku nájdete praktické tipy a rady, ako na to!

Ako rodič chcete pre svoje dieťa to najlepšie, a to zahŕňa aj učenie sa cudzích jazykov. Angličtina je v súčasnosti najrozšírenejším jazykom na svete a jej znalosť otvára mnoho dverí. Čo však robiť, ak vaše dieťa odmieta hovoriť po anglicky a radšej sa drží materinského jazyka? Nezúfajte! Odmietanie angličtiny u detí je pomerne bežný jav a existuje viacero príčin, ktoré za tým môžu stáť.

Najčastejšie príčiny odmietania ANGLIČTINY:

  • Strach z chyby: Deti sa prirodzene boja zlyhania a nechcú sa pred ostatnými zahanbiť. Ak sa im zdá, že angličtina je pre nich príliš ťažká, radšej sa jej vyhnú.
  • Tlak a stres: Niektoré deti sa pod tlakom a stresom uzavrú a odmietajú spolupracovať. Je dôležité, aby sa dieťa pri učení cítilo komfortne a uvoľnene.
  • Nedostatok motivácie: Niektoré deti nevidia v učení sa angličtiny zmysel. Ak im nedáme dostatok dôvodov, prečo sa ju učiť, nebudú mať záujem.
  • Nudné aktivity: Učenie sa jazyka by malo byť zábavné a hravé. Ak sú aktivity príliš stereotypné a nezáživné, dieťa rýchlo stratí záujem.

Netlačte na pílu a nenúťte dieťa hovoriť po anglicky, celý proces to len zhorší. Namiesto toho buďte trpezlivý a podporný. Aj keď dieťa neurobí všetko perfektne, oceňte snahu a chváľte ho za každý pokus hovoriť po anglicky. Neopravujte ho ak niečo povie nesprávne, ale pokúste sa to po ňom zopakovať správne. Hľadajte aktivity, ktoré ho bavia a zároveň mu pomôžu s angličtinou. 

Prinášame vám zopár tipov na nenásilné formy učenia angličtiny:

  • Spievajte a učte sa s anglickými piesňami a riekankami. Na YouTube nájdete množstvo videí s chytľavými melódiami a karaoke verziami piesní. Ak sa v anglických piesňach neviete zorientovať, tieto piesne vás určite nesklamú: Down by the Bay, We’re going on a bear hunt, 3D shapes song. Z riekaniek odporúčame: Pat a cake, Itsy bitsy spider, One two buckle my shoe. Riekanky môžete doplniť o pohyby rúk a tela, čím sa text stane pre dieťa zapamätateľnejší.
  • Hrajte hry v angličtine. Vybrať si môžete klasické stolové hry, alebo online hry. Zahrajte si napríklad hru Simon Says angličtine, alebo si zahrajte hru na schovávačku alebo naháňačku s anglickými povelmi. Na stránkach British Council nájdete nenásilné hry s jednoduchým ovládaním s rôznymi úrovňami obtiažnosti. 
  • Pozerajte anglické rozprávky s jednoduchým dejom. Začnite so seriálmi a postupne prechádzajte na filmy. Netflix a Disney+ ponúkajú široký výber obsahu s anglickým dabingom. Odporúčame vám napríklad rozprávky: Chip and Potato, Peppa Pig, Paw Patrol.
  • Stavajte lego podľa anglických návodov. Lego rozvíja jemnú motoriku, logické myslenie a slovnú zásobu dieťaťa. Na stránke Lego nájdete napríklad návod, ako si zo základných kociek postaviť zvieratká zo zoo. Menšie deti môžu súťažiť v stavaní veží. Frázy, ktoré sa vám môžu pri hre s legom zísť:

„Let’s build a tall tower. Click these bricks together to build a tower. Can you make a lion? You’ve finished. Shall we put it on your shelf or take it apart?”

  • Používajte angličtinu počas varenia a pečenia. Môžete si s dieťaťom vybrať jednoduchý recept v angličtine a podľa neho niečo uvariť alebo upiecť. Počas varenia a pečenia používajte anglické frázy a gestá. To dieťaťu pomôže naučiť sa novú slovnú zásobu a precvičiť si angličtinu v praxi.
  • Hrajte s deťmi anglické divadlo pomocou plyšovej maňušky. Keď chceme oživiť naše online hodiny, tak vždy príde vhod náš hadík Mr. Snake. Ten zaručene upúta pozornosť a deti tak majú väčšiu motiváciu rozprávať v angličtine. 🙂 Ako môže vyzerať taká práca s maňuškou v jazykovom vzdelávaní detí? Pripravili sme pre vás 2 situácie, ktoré sú jednoduché na slovnú zásobu a môžete si ich s deťmi hneď vyskúšať.

Umývanie zubov po anglicky

Maňuška bude dávať dieťaťu pokyny a pre lepšiu názornosť jej dáme do ruky zubnú kefku. Túto anglickú situáciu sa snažíme opakovať každý deň.  

Maňuška: Are you ready to brush your teeth?

Dieťa: Yes, I am.

Maňuška: Squeeze the toothpaste on the toothbrush. 

Dieťa: Okay.

Maňuška: What color is your toothbrush? Mine is pink. 

Dieťa: Mine is blue.

Maňuška: Brush your teeth up and down, round and round, left and right.

Dieťa:  (Dieťa si umýva zuby)

Maňuška: Spit out the toothpaste, do not swallow it. Rinse your mouth with water.

Dieťa: (dieťa vypľuje pastu, vypláchne si ústa vodou)

Maňuška: Now our teeth are clean and white. We’re done for today. 

Hra na schovávačku po anglicky

Maňuška: Let’s play hide and seek! You have to find the best place to hide. I’ll close my eyes and count to ten. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10! Ready or not, here I come! 

Dieťa: (sa schová)

Maňuška: Are you in the kitchen? Let’s see. No, you are not in the kitchen. 

Maňuška: Are you under the table?

Dieťa: Yes, I am! 

Maňuška: I found you! 

Neskôr si poradie môžete vymeniť. Frázy ktoré sa vám môžu zísť: It’s your turn! Who’s counting? Who’s hiding? Dieťa sa pri tejto hre naučí veľa užitočnej slovnej zásoby od predložiek, názvov miestností až po číslovky.

Pri všetkých povinnostiach, ktoré máte a nemáte priestor a čas sa intenzívne so svojím dieťaťom angličtinou zaoberať, môžete ho prihlásiť do niektorého z našich kurzov. V Betty’s Academy sa venujeme deťom už od 4 rokov. Naše jedinečné online kurzy sú navrhnuté, aby sa deti učili angličtinu hravým a zábavným spôsobom, podporujúc ich prirodzený jazykový vývoj. Viac informácii o kurzoch nájdete TU.

Pamätajte, že každé dieťa je iné a má svoje vlastné tempo a štýl učenia. Najdôležitejšie je, aby sa dieťa pri učení cítilo komfortne a uvoľnene. Učenie jazyka by malo byť pre deti hlavne hravé, preto je dôležité vyberať aktivity, ktoré sú preňho zábavné a motivujúce. Chváľte ho za každý pokus hovoriť po anglicky, buďte trpezliví a nenúťte ho do ničoho. Veríme, že s našimi tipmi sa vám to podarí! Aké sú vaše skúsenosti? Napíšte nám a podeľte sa o ne s nami. 🙂

Viac inšpirácie a tipov nájdete na týchto odkazoch: