Cesta k prirodzenému učeniu angličtiny

Predstavte si, že vaše dieťa plynulo hovorí po anglicky. Dokáže sa s ľahkosťou dorozumieť s kamarátmi z celého sveta, sledovať rozprávky v originálnom znení a čítať knihy bez prekladu. Ako môžete toto všetko dosiahnuť? Tajomstvo tkvie v prirodzenom učení a skvelou správou je, že naň nepotrebujete žiadne špeciálne materiály. Stačí vám obyčajný deň plný bežných činností. V tomto článku vám prezradíme, ako premeniť prípravu raňajok, alebo umývanie rúk do angličtiny. Naučíme vás, ako prirodzene začleniť anglické frázy do bežných situácií a nenápadne tak vystaviť vaše deti jazyku, ktorý im otvorí dvere do sveta. 

Učenie sa angličtiny môže byť pre dieťa úplne prirodzené a zároveň zábavné. Vy, rodičia, ste v  tomto procese kľúčoví, pretože trávite s vašimi ratolesťami najviac času. Čo keby ste im pomohli rozvíjať sa v angličtine počas bežných aktivít? Takéto učenie angličtiny je pre deti veľmi prirodzené. Poďme sa do toho spoločne pustiť!

Rituály v angličtine

Rituály sú skvelým nástrojom na prirodzené a nenásilné učenie angličtiny. Prečo? 

  1. Opakujú sa každý deň, takže sa deti s frázami a slovami prirodzene stretávajú znova a znova.
  2. Sú jednoduché a zapamätateľné. Činnosti v rituáloch sú pre deti už známe, takže sa dokážu ľahšie sústrediť na jazyk.

Ak k jednotlivým rituálom pridáte piesne, básne, či knihy, deti si slovnú zásobu rýchlo osvoja. V ďalšej časti článku sa ponoríme do sveta konkrétnych rituálov a ukážeme vám, ako ich môžete využiť na zábavné a efektívne učenie angličtiny.

Angličtina pri umývaní rúk

Užitočné vety a frázy:

Turn on the tap. Wet your hands. Pump out the soap. Apply some soap. Rub your palms together and also space between your fingers. All the germs are running away. Bye, bye germs. Turn off the tap and shake your hands. Dry your hands with the towel. Great job! Your hands are squeaky clean and they even smell nice.

Piesne:

Super simple songs: The hand washing song

Hpbsg: Washy washy clean

Báseň:

Twinkle, twinkle little star, look how clean my two hands are. Soap and water, wash and scrub, get those germs off rub-a-dub-dub. Twinkle, twinkle little star, look how clean my two hands are.

Angličtina pri používaní toalety

Užitočné vety a frázy:

Do you need to go to the bathroom? Do you need to pee? Lift up the toilet seat/put it down. Do you need to poop? Sit on the toilet and do your business. Wipe yourself with toilet paper and throw it in the toilet. Flush the toilet. Don’t forget to brush the toilet. Remember to wash your hands with soap.

Piesne:

Lingokids songs and playlearning: Potty training song

ParryGripp: Cat flushing a toilet

Báseň:

Tummy rumbling, gotta go, bathroom’s calling, don’t be slow. Pull down pants and sit on the seat, Just like a grown-up, nice and neat. 

Angličtina pri sprchovaní a kúpaní

Užitočné vety a frázy:

Are you ready to take a shower? Let’s take a bath. Get in the bathroom and take your clothes off. Get into the bath/get out of the bath. Run the bath/drain the bath. Do you want foam in your bath? Are you going to soap up yourself? Here is your shampoo. Wash your armpits, legs, privates… Rinse you off. Here is your towel. Let’s dry your hair and body. It’s done. Let’s get out. You´re clean from head to toe. Put your pajamas on.

Piesne:

Super simple songs: The bath song

Lingokids songs and playlearning: Bath song

Báseň:

Bath time’s here, let’s make a splash, water’s warm, no need to rush. Soap and bubbles, fun to play, dirt and grime all washed away.

Angličtina pri obliekaní

Užitočné vety a frázy:

Let’s get dressed. You can pick out clothes. Put on/take off your clothes. Take off your pajamas. Put on your pants, pull them up. Zip up/unzip your coat. Do up the buttons. Tuck in your shirt. Pull up your sleeves. Can you put your shoes on? Lace up your trainers/untie your trainers. Finally, it’s done. You’re all ready/all set. 

Piesne:

The singing Walrus: Get dressed for today

Super simple songs: Put on your shoes

Báseň:

Hats and earmuffs go on my head, pajamas are what I wear to bed. Pants and shorts around my hips. Shirt is buttoned, jacket zipped. Check the weather for the day, come to school, ready to play.

Kniha:

Eric Litwin: Pete the Cat, I love my white shoes

Príbeh o spievajúcom kocúrovi, ktorý na prechádzke stúpil na rôzne prekážky, ktoré mu sfarbili tenisky do rôznych farieb. Tento príbeh môžete doplniť aj piesňou, ktorá je ku knihe zadarmo. 

W3bCYuqSeP2QuALbKK3hbAm4TWJcfsPy7jauT5sy5EHsmE7s7WxKYaKScQvPMmfyTOgbkbibEpzBfGimxDgRXLFUjjSmfg0bDmigO UVDr c6UvmIVv7fSd7Xt AupLmUQ6rmuT86EJI OILI0NQtWc

Angličtina pri raňajkách

Užitočné vety a frázy: 

What would you like for breakfast? Would you like some yogurt? What would you like to drink? Breakfast is ready, come to the table! Pull out the chair. Look, it fell to the ground, pick it up. I’m already stuffed/I’m full. I can’t eat anymore. When you’ve finished your breakfast, go and brush your teeth. Remember to put your dishes into the dishwasher. Push the chair back and wipe up the table.

Piesne:

KidloLand Kid´s Songs: Eat your breakfast

Kidsa English: Breakfast Time

Báseň:

Jelly, jam, and buttered toast. I like breakfast food the most. Bagels, cream cheese, juices – fresh squeeze, make me say, pass more here please.

Tipy na záver

Začnite s dvoma rituálmi, ktoré budete komentovať výhradne v angličtine a postupne pridávajte ďalšie. Svoj repertoár rituálov a fráz môžete rozšíriť o situácie v angličtine, ako je napríklad hygiena nosa, nakupovanie potravín, vyberanie riadov z umývačky, upratovanie detskej izby…Fantázii sa medze nekladú. Nezabudnite sa inšpirovať v našich predošlých článkoch, kde nájdete tipy a nápady na hry s legom, umývanie zubov či schovávačku. 

Nezabudnite, že ste kľúčom k úspechu vášho dieťaťa v angličtine. Vy ste pre nich najdôležitejším vzorom. Ak chcete, aby sa vaše deti učili angličtinu s radosťou, ukážte im, že aj pre vás je tento jazyk dôležitý. Zapojte angličtinu do vášho bežného života:

  • Hovorte s deťmi po anglicky: Využite každú príležitosť na konverzáciu, aj keď je len krátka.
  • Spievajte anglické piesne a využívajte básne: Veselé melódie a rytmy uľahčujú deťom zapamätanie si fráz, slov a viet.
  • Čítajte anglické knihy: Spoločné čítanie je skvelý čas na budovanie slovnej zásoby v angličtine.
  • Pozerajte a počúvajte anglické rozprávky

Pamätajte:

  • Učenie jazyka je cesta, nie cieľ. Nenechajte sa odradiť drobnými chybami. Dôležitá je radosť z učenia a vytrvalosť.
  • Chyby sú prirodzené: Deti sa z nich učia a posúvajú vpred.
  • Angličtina otvára dvere do sveta

Viac inšpirácií a vzdelávacieho obsahu nájdete na stránkach:

https://www.storyberries.com/ (krátke príbehy)

https://www.cbeebies.com/