8 benefitov hrania sa vonku a menej obrazovky

Zatiaľ čo obrazovky a technológie majú nepochybne svoje miesto v modernom živote, hľadanie rovnováhy medzi časom stráveným pred obrazovkou a hraním vonku je nevyhnutné pre udržanie zdravého a všestranného životného štýlu. Podporuje fyzickú, duševnú a sociálnu pohodu a zároveň pomáha zmierniť niektoré negatívne účinky spojené s nadmerným časom stráveným pred obrazovkou. Podporte vaše deti, aby trávili čas vonku. Okrem príležitosti stretnúť druhých ľudí a deti, učiť sa komunikovať, riešiť konflikty a  spolupracovať pri tvorivej hre im dodáte aj veľa ďalších výhod do života a do budúcnosti.

Napísali sme pre vás 8 benefitov, ktoré vám prinesie regulácia obrazoviek a podpora hrania sa vašich detí vonku v prirodzenom prostredí.

 1. Fyzické zdravieFyzická zdatnosť ako je beh, skákanie, lezenie a bicyklovanie pomáha zlepšovať kardiovaskulárny systém, silu a koordináciu. Navyše  pri pravidelnom čase, ktorý strávia vaše deti vonku, sa nemusíte báť, že budú trpieť nedostatkom vitamínu D, ktorý je nevyhnutný pre zdravie kostí a celkovú pohodu.
 2. Duševné zdravie – Trávenie času v prirodzenom prostredí a zapájanie sa do fyzických aktivít môže znížiť hladinu stresu a podporiť duševnú pohodu.Vonkajšie hry podporujú kreativitu, schopnosť riešiť problémy a pomocou skúmania svojho okolia a interakcie s ním aj kognitívny rozvoj.
 3. Sociálny rozvoj – Hra vonku podporuje interakciu s rovesníkmi a dôležité sociálne zručnosti, ako je spolupráca, komunikácia a riešenie konfliktov. Tímové športy a skupinové aktivity podporujú tímovú prácu a pocit spolupatričnosti. A dokonca interakcie tvárou v tvár vo vonkajších prostrediach pomáhajú deťom rozvíjať empatiu a emocionálnu inteligenciu.
 4. Spojenie s prírodou – Ďalším benefitom je podpora lásky k prírode a voľne žijúcim živočíchom, čim podporíme aj snahu detí o ochranu prírody a pochopenie environmentálnych problémov.
 5. Zníženie zdravotných rizík súvisiacich s obrazovkou – Kratší čas pred obrazovkou znamená menej sedavého správania, čím sa znižuje riziko obezity a súvisiacich zdravotných problémov. Navyše svetlo, ktoré vyžarujú obrazovky narúša spánok, preto obmedzenie času stráveného pred obrazovkami môže zlepšiť jeho kvalitu.
 6. Návyky zdravého životného štýlu – Zapojenie sa do hry vonku a obmedzenie času stráveného pri obrazovke počas detstva môže pomôcť vytvoriť deťom celoživotné návyky fyzickej aktivity a zdržanlivosti od obrazovky, čo prispieva k celostnejšiemu a vyváženejšiemu životnému štýlu.
 7. Posilnenie rodinného puta – Vonkajšie aktivity často zahŕňajú trávenie kvalitného času s rodinou, čo posilňuje vzťahy a vytvára trvalé spomienky.
 8. Posilnenie kreativity – A v neposlednom rade hra vonku umožňuje deťom zapojiť sa do voľných aktivít, ktoré stimulujú kreativitu a predstavivosť.

Takže aj napriek úžasným technológiám, ktoré deti môžu využívať na vzdelávanie, je hranie sa vonku veľmi prospešné a dôležitá je rovnováha. 

A ako dosiahnuť rovnováhu?

 • Stanovte si jasné pravidlá – určte deťom maximálny čas denne, ktorý môžu stráviť pred obrazovkou, alebo konkrétne hodiny počas ktorých sú obrazovky povolené. Stiahnite si náš sledovač času v angličtine strávený pred obrazovkou.
  • Buďte vzorom – aktívne sa zapojte do vonkajších aktivít so svojimi deťmi vonku, aby ste im išli príkladom. Ukážete tak, že hra vonku je zábavná a dôležitá.
  • Určte zábavné vonkajšie aktivity – nájdite vonkajšie aktivity, ktoré vás alebo vaše deti budú baviť, ako napríklad bicyklovanie, turistika, hranie športov alebo ľahké prechádzky v prírode.
  • Dohodnite sa na odmenách a motivácii – použite systém odmien, kde vonkajšia hra môže byť odmenená zážitkami alebo aktivitami, ktoré vaše deti obľubujú.
  • Zapojte celú rodinu – organizujte vonkajšie aktivity pre celú rodinu, ako napríklad rodinné výlety, pikniky alebo spoločné hranie športov. 
  • Odstráňte rušivé vplyvy – odstráňte obrazovky z miestností, kde sa zvyknete zdržiavať najčastejšie so svojou rodinou, aby ste minimalizovali pokušenie tráviť čas pred obrazovkou.

  Pamätajte, že rovnováha medzi vonkajšou hrou a obrazovkami sa môže meniť v závislosti od veku, záujmov a potrieb vašich detí. Dôležité je vytvoriť zdravý a udržateľný spôsob, ktorý podporuje aktívny životný štýl a zároveň umožňuje využívať prínosy technológií. Tráviť čas vonku je naozaj skvelá vec a ak budete povzbudzovať vaše deti k hre vonku a obmedzovať ich čas strávený pred obrazovkami, pomáhate im viesť šťastnejší a zdravší život.