Angličtina v každodennom živote

Je to zaujímavé. Žijeme na Slovensku, hovoríme po slovensky, ale aj napriek tomu sme angličtine vystavovaní dennodenne. Veľa ľudí si túto skutočnosť neuvedomuje, pretože sme si na to zvykli. Jedným z dôležitých faktorov, prečo s angličtinou pracujeme podvedome, je intuícia a logika. Dokážeme si jednoducho preložiť slovíčka, respektíve zistiť ich význam pretože bývajú spravidla obsiahnuté na konkrétnych veciach.

Kde je používaný anglický jazyk

Keď sa zamyslím…

Ráno vstanem, idem si umyť zuby, zoberiem si zubnú pastu na ktorej je obrázok, ktorý znázorňuje krásne biele zuby a pod ním je napísané „for white teeth“.

Moja obľúbená pieseň je od anglického interpreta. Na základe melódie viem, či je pesnička smutná alebo veselá a keď sa mi páči, aj bez znalosti angličtiny si viem tie slová ľahko zapamätať. Máte radi seriály? Pokiaľ si chcem seriál skutočne užiť, pozriem si ho v originále, nanajvýš s titulkami. Ešte by som spomenula anglicizmy. Slová, ktoré sme prevzali z anglického jazyka a používame ich v našej hovorovej reči. Najznámejšie sú napr: office, meeting, gentleman, make-up, selfie alebo outfit. 

Byť takto obklopený angličtinou je výborná metóda, ktorá môže veľmi urýchliť výučbu. Keď som naposledy písala o tom, aké aktivity podporujú učenie detí, táto metóda je z nich najjednoduchšia na aplikovanie. Malé dieťa má rovnaký zážitok z anglickej rozprávky ako aj z tej so slovenským jazykom. Rovnako si užije pesničku v angličtine. Počuli ste už o pesničke s názvom „Baby Shark“? Táto jednoduchá pieseň, ktorú keď si pustím, neviem dostať z hlavy, je najhranejšia detská pesnička na svete. 

Ak dieťa v skorom veku vystavíte dvom a viac jazykom, nemusíte sa báť, že sa mu to pomotá a nebude vedieť rozlišovať medzi nimi. Jazykový základ si deti vytvárajú už od narodenia. Učia sa význam jednotlivých slov, pomenúvajú veci okolo seba, ako aj svoje vlastné potreby. Napodobňujú intonáciu, melódiu jazyka, slová a hľadajú v nich súvislosti.

Tipy na rozprávky v anglickom jazyku