Aký je najlepší vek pre začiatok štúdia cudzieho jazyka?

Existuje množstvo odborníkov a štúdii, ktoré sa zaoberajú ľudským potenciálom a otázkou “kedy je najlepšie začať s učením sa cudzieho jazyka?” Ja sa prikláňam k tým, ktorí tvrdia, že čím skôr, tým lepšie. Naša akadémia sa venuje deťom už od piatich rokov, pretože tento vek je ideálny na online výučbu.

Prečo by sa deti mali začať učiť v predškolskom veku?

Fakt, že by sa deti mali začať učiť cudzí jazyk už v predškolskom veku potvrdili štúdie Harvardskej univerzity. Štúdie potvrdzujú, že schopnosti kritického myslenia, kreativity a flexibility mysle sa výrazne zvýšili, ak sa deti začnú učiť cudzí jazyk už v mladšom veku. 

Predškolský vek, ale najmä prvé tri roky života, sa považujú za dôležité životné obdobie vývinu dieťaťa. Pretože práve v tomto období sú položené základy myslenia a učenia.  

Výskum dokázal, že až 50% našej schopnosti učenia, sa rozvíja vo veku 4 rokov a ďalších 30% vo veku 8 rokov. Avšak to neznamená, že 80% vedomostí, či inteligencie človeka sa formuje pred dosiahnutím veku 8 rokov. Znamená to, že si deti počas prvých rokoch života rozvíjajú svoje hlavné vzdelávacie cesty.

Štúdie taktiež ukázali, že čím je dieťa mladšie, tým lepšie si vie osvojiť výslovnosť a vie vytvárať nové zvuky.

Schopnosť učenia sa nového jazyka je najsilnejšia do 18 rokov

Vedci vyvinuli testy, ktoré preukázali, ako dlho trvá, pokiaľ sa človek naučí plynule jazyk a aj to, kedy je najvhodnejšie začať s učením. V testoch dospeli k záveru, že schopnosť naučiť sa nový jazyk je najsilnejšia do veku 18 rokov, po tomto veku už dochádza k prudkému poklesu. Avšak najlepší vek, kedy by sa dieťa malo začať učiť nový jazyk, je pred dosiahnutím 10 rokov. 

Hoci táto štúdia bola vykonaná iba v angličtine, vedci apelujú na to, aby sa zistenia preniesli aj do iných jazykov.

Prečo sa schopnosť učenia znižuje po 18 rokoch?

Podľa zdroja Scientific American existujú tri hlavné dôvody, prečo sa schopnosť učenia znižuje po 18 rokoch a to:

  • sociálne zmeny
  • pokračujúci vývoj mozgu
  • zasahovanie do primárneho jazyka

Aj pokračujúce zmeny v mozgu počas neskorého dospievania a začiatku 20. roku života, môžu nejakým spôsobom sťažiť učenie.

Neznamená to, že sa nemôžete naučiť nový jazyk, aj keď máte viac ako 20 rokov. Existuje nespočetné množstvo ľudí, ktorí si dokázali osvojiť cudzí jazyk aj v dospelosti.

Nezabúdajte, že nielen vek, ale aj spôsob výučby závisí od schopnosti učenia sa cudzieho jazyka. V našej akadémii deti učíme zábavnou formou, ktorá je pre nich najprirodzenejšia. Čo znamená, že vďaka tejto forme sa oveľa lepšie a rýchlejšie naučia angličtinu.

Nečakajte kým vaše deti vyrastú. Začnite teraz! Chcete si vyskúšať, ako to u nás funguje? Zadajte váš email a my vás budeme kontaktovať akonáhle spustíme online kurzy pre úplne nových študentov a vy si tak budete môcť vyskúšať hodiny úplne ZDARMA!

Zdroje:

  • scientificamerican.com
  • parent.com