S cudzím jazykom od malička

9 univerzálnych metód, ako začať s cudzím jazykom od malička v domácom prostredí

V dnešnej dobe existuje nespočetne veľa jednoduchých metód, ako pomôcť dieťaťu učiť sa cudzí jazyk už od veľmi skorého veku. Každý rodič si ju vyberá podľa vlastného uváženia a najlepšie na tom je to, že všetky sú správne a všetky pomôžu. Možno vás k výberu metódy inšpiruje aj dnešný blog. Ak áno, budeme radi. 😊

Hovoriť po anglicky je kľúč, ktorý môžete dať vyrobiť svojmu dieťaťu. Keď tento kľúč dieťa dostane, časom ho môže samo vypracovať až na univerzálny kľúč, s ktorým si v dospelom veku bude otvárať dvere do sveta.

1. Začnite od seba

Tu nastáva dôležitý zlom. Keď budete nadšení z angličtiny vy, je väčšia pravdepodobnosť, že bude aj vaše dieťa. Ak ste sa angličtinu nikdy neučili, začnite. Nielenže vám to pomôže na najbližšej dovolenke, ale možno si konečne budete môcť pozrieť seriál, ktorý nikdy nebol predabovaný do slovenského jazyka. 🙂 Akákoľvek je vaša motivácia, dôležité je to, že vy ste príkladom pre vaše dieťa.

2. Začnite teraz

Nečakajte, kým vaše dieťa vyrastie. Detstvo je ideálny vek na učenie sa cudzieho jazyka. Deti sú zvedavé, nadšené a majú skvelú predstavivosť. Deti nemajú také zábrany ako dospelí. Majú väčšiu schopnosť a flexibilitu učenia sa viac jazykov súčasne. Čím je dieťa staršie, tak (tým) sa táto schopnosť znižuje. Skorý začiatok je teda nevyhnutný. Čím skoršie tým lepšie.

3. Vytvorte vhodné prostredie

Vytvorte s deťmi prostredie, ktoré im bude pripomínať anglický jazyk. Nalepte na stenu plagát z obľúbenej rozprávky s anglickým nápisom. Zainvestujte do glóbusu, ktorý môže byť vystavený na stole v detskej izbe alebo mapu sveta na stenu. Uložte si knihy rozprávok v angličtine do poličky. Takto bude mať vaše dieťa na očiach, že angličtina je naozaj všade okolo nás.

4. Vytvorte si rutinu

Mať rutinu pomáha vniesť do života dieťaťa konzistentnosť a pohodlie, ako aj poskytnúť pocit “normálnosti”. Deti majú tendenciu báť sa neznámeho, a hoci je zmena v živote dôležitá, môže pre deti spôsobiť aj veľa stresu. Rutina pomáha znižovať tento stres a prináša so sebou pocit bezpečia. Nájdite si každý deň 10-15 minút na angličtinu. Nie je to o dĺžke koľko sa venujete angličtine, ale o dodržaní konzistentnosti.

5. Vytvorte si štítky

Napíšte si na kúsok papiera názov danej veci po anglicky. Následne ich spolu s deťmi nalepte vo vašom dome na objekty, ktoré štítky znázorňujú. Napríklad štítok „This is a bed“ nalepíte na posteľ. Môžete použiť lepiacu pásku. Je to skvelá pomôcka, ako si vizuálne zapamätať napríklad slovíčka o domácnosti. Vždy, keď to spolu s dieťaťom uvidíte, spýtajte sa ho, čo to znamená a nechajte ho prečítať to slovíčko nahlas.

6. Rozprávky v angličtine

Ak rozprávky tak v angličtine. Ukážte im vhodnú anglickú rozprávku a nechajte ich zažiť anglické dialógy a dej. To neznamená, že keď dieťa rozprávke nerozumie, tak sa neučí. Dieťa počúva zvuky, ktoré v neskoršom veku zúžitkuje. Na základe skúsenosti môžem povedať, že to dieťa, ktoré sa pozeralo rozprávky v angličtine od skorého veku, má oveľa lepšiu výslovnosť a tendenciu zapamätať si novú slovnú zásobu oveľa rýchlejšie.

7. Čítajte

Čítanie poviedok v angličtine je efektívny spôsob výučby angličtiny. Pomáha deťom naučiť sa jazyk, ako aj rozvíjať schopnosti počúvania a čítania. Zakomponovať môžete aj rôzne encyklopédie na tému, o ktorú sa vaše dieťa zaujíma. Ak si netrúfate na náročnejšie texty, úplne postačí obrázková kniha a porozprávajte sa o tom, čo vedia pomenovať na obrázku po anglicky.

8. Zahrajte sa spoločenské hry po anglicky

Nie všetky deti sa budú učiť angličtinu tak, ako by ste chceli. Preto je najlepšie integrovať jazyk do činností, ktoré ich už bavia. Tu je niekoľko príkladov, ktoré hry sa môžete kľudne zahrať aj po anglicky:

  • PEXESO: Pexeso je skvelá hra, ktorú môžete vylepšiť tak, že vždy poviete po anglicky, čo sa na obrázku nachádza.
  • UHÁDNI KTO SOM: Ďalšia zábavná hra je aj “uhádni kto som”, kde hráči používajú áno alebo nie otázky na uhádnutie identity slávnej osoby. Namiesto slávnej osoby môžeme kľudne použiť predmety, jedlo alebo činnosti v angličtine. Táto hra funguje dobre s každou veľkosťou skupiny. Môžete si vybrať rôzne témy, napríklad členovia rodiny na precvičenie prídavných mien: „Is your person a boy? – Yes. Does your person have long hair? – Yes. Is your person our mommy? – Yes.“ Ďalšou témou môže byť ovocie a zelenina. „Are you a person? – No. Are you a fruit? – Yes. Are you red? – Yes. Are you round? – Yes. Are you an apple? – Yes, I am an apple.“
  • AKTIVITY: Asi jedna z najpopulárnejších spoločenských hier sú “Activity”. Deti si vyberú obrázok a musia ho opísať, ukázať, alebo nakresliť. Zahrajte sa to po anglicky a určite zábava nenechá dlho na seba čakať. My sme túto hru prispôsobili a vytvorili sme zábavnú spoločenskú hru „Around the World“ na výučbu slovnej zásoby, ktorú by mal každý žiak základnej školy ovládať. Ak ju ešte nemáte, pošleme vám ju na váš email. Stačí, keď zadáte vaše meno a emailovú adresu nižšie.

Stiahnite, vytlačte, vystrihnite a hrajte sa spolu s deťmi 🙂

Na váš e-mail vám zašleme hru zdarma:

    Zadaním údajov sa stanete súčasťou Bettys Academy a budete mať bezplatný prístup k jedinečným informáciám, ktoré budú doručené s 💗 do vašej emailovej schránky.

    Z odberu sa môžete kedykovek odhlásiť. Taktiež súhlasite so zásadami ochrany osobných údajov.

    9. Rozprávajte sa s deťmi po anglicky

    Tu sa možno zamyslíte, ako sa môžem rozprávať s mojim dieťaťom po anglicky, keď ja sám to neviem. Najlepšie je ísť príkladom a preto sa nebojte naučiť frázy a slovíčka, ktoré sú častokrát veľmi jednoduché. Naučte sa používať frázy a slovíčka každodenných situácií. Môžete tak urobiť napríklad takto: Rozprávajte sa o činnosti, ktorú práve robia. Predpokladajme, že sa vaše dieťa oblieka, porozprávajte sa s ním o jeho oblečení, akej farby je oblečenie a podobne. “What are you wearing? What color is it? What T-shirt do you like?“ Ak si aj tak stále netrúfate rozprávať s deťmi po anglicky, alebo ak aj áno, ale chcete, aby malo vaše dieťa ešte viac kontaktu s angličtinou, môžeme vám pomôcť.

    Užitočné rady

    Nikdy deti neopravujte!

    Keď dieťa povie chybu, alebo niečo zle vysloví, nikdy ich neopravujte tak, aby si to všimli. Namiesto toho zopakujte slovo alebo slovné spojenie ešte raz a správne. Neustálym opravovaním dieťaťa môžete spôsobiť frustráciu a blok. Pochváľte ich a odmeňte za ich snahu.

    Vždy zábavne a s láskou

    Nezabudnite na jednu dôležitú vec. Všetko robte tak, aby to vaše deti bavilo. Nikdy ich do ničoho nenúťte a tak pomôžete vytvoriť pozitívny vzťah k jazyku, na ktorom bude môcť vaše dieťa stavať.

    Prajem vám veľa trpezlivosti a hlavne zábavy s vašimi najmenšími. Stojíme pri vás a budeme vašou oporou kedykoľvek to budete potrebovať. 😊