4 tipy ako čítať príbehy v angličtine, aby boli pre deti zábavné a pútavé

Keď som bola teenagerka a začala som sa viac zaujímať o angličtinu, zobrala som si do rúk knihu v angličtine. Bohužiaľ, text bol pre mňa príliš zložitý a moje prvé skúsenosti s čítaním v angličtine boli frustrujúce. O pár rokov neskôr, keď sme s Betty’s Academy organizovali denný tábor pre deti v Brazílii, som sa rozhodla naučiť aj portugalčinu. Pamätám si na odporúčanie známej, ktorá mi poradila kúpiť si knihu pre maličké deti s veľkými obrázkami. Knihu, ktorú som si kúpila, bola dobre ilustrovaná, čo mi veľmi pomohlo pri pochopení obsahu. Zistila som, že vizuálna podpora v podobe obrázkov robí čítanie oveľa príjemnejším. 

IMG 9754 1

Čítanie a rozprávanie príbehov s deťmi je výnimočnou metódou zábavného učenia. Príbehy sú nástrojom, ktorým výrazne uľahčujeme deťom učenie nového jazyka. Mozog miluje príbehy, a preto je ich využívanie pri výučbe angličtiny pre deti skvelým spôsobom. Navyše, príbehy sú nástrojom, ktorý ľudia používali už stáročia, či už na vyjadrenie emócií alebo prenášanie poznatkov. 

Pre najmenšie deti vyberte knižky, ktoré obsahuju málo textu, ale veľa Ilustrácii, ktoré by mali odzrkadľovať dej knihy. Počas čítania ukazujte na obrázky a vysvetľujte ich význam.

Týchto 6 kníh vás určite nesklame 🙂

IMG 9679 2 1
  • Ketchup on Your Cornflakes? Autor: Nick Sharratt
  • Please Mr Panda, Autor: Antony Steve
  • Dear Zoo, Autor: Rod Campbell
  • Once Upon a Time… Autor: Pete Sharrett
  • Go Away, Big Green Monster! Autor: Ed Emberley
  • What’s in the Witch’s Kitchen? Autor: Nick Sharratt

Povedzte dieťaťu: “Touch your head” následne sa chytíte za hlavu a dieťa to zopakuje. Takto si ľahšie zapamätá slovíčko „head“, pretože zápaja pritom aj svoje telo. 

Na záver môžete vytvoriť vlastné príbehy. Dieťa ich môže nakresliť alebo dokonca natočiť krátke video. Takéto mini projekty nielenže podporujú kreativitu, ale posilňujú aj jazykové zručnosti. Namiesto “Do you like ketchup on your head?”, môžete použiť iné časti tela. Napríklad “shoulders”. “Do you like ketchup on your shoulders?” Nakreslíte spolu s dieťaťom kečup a ramená. Vytvorte ilustrovaný príbeh a dieťa sa stane autorom vlastnej knižky. 🙂

Využitie čítania príbehov v angličtine doma je nielen efektívnym spôsobom učenia, ale tiež vytvára prirodzené prostredie pre osvojenie jazyka. Pomáha deťom vnímať angličtinu ako súčasť ich života, čím sa uľahčuje a normalizuje učenie nového jazyka v domácom prostredí.